External Exams & Competitions

French Olympiad Exam
Name of the student Std/ Div House Rank
Ayesha Kamat IX B Nischal Gold
Xhitij Choudhary X D Samvedan Gold
Deesha Shah IX C Abhay Silver
Nihar Desai X D Samvedan Silver
Jai Sheth IX D Abhay Bronze
Nandni Doshi X C Srujan Bronze

 

International English Olympiad Results
Name of the student Std/ Div House Medals Achieved
Bhargav Inamdar Grade 6 Nischal Gold 
Aarya Mundle VI B Samvedan Bronze
Yana Doshi VI B Nischal Silver
Diviyaj Bellare Grade 7 Nischal Gold 
Kenisha Sukhwal Grade 7 Abhay Silver
Soham Patadia VII C Nischal Bronze
Shamika Jaywant VII B Abhay Special Mention
Rohit Kumar Rout VIII B Srujan Gold
Sai Akshita Pisapeti Grade 8 Abhay Silver
Rachana Jadhav Grade 8 Nischal Bronze
Atisha Bhuta IX B Nischal Gold
Ishaan Moondra IX B Abhay Silver
Krish Dalal IX B Abhay Bronze
Shamika Jaywant VII B Abhay 7th Rank on Zonal Level    19th Rank on international Level
Medal of Excellence  Certificate of Excellence  Merit Certificate

 

R-West Ward   (Junior Music students ) 
Name of the student Std/ Div House Rank
Aditya Bangar VII D Nischal 1st 
Vaibhav Birla VII A Samvedan
Mitanshu Mehta VII C Abhay
Jash Vora VII D Srujan
Neel Shah VI C Abhay
Aayush Rao VI A Srujan
Sholka Mishra VII A Abhay
Riya Nadkarni VII D Srujan
Uhrvi Kote  VII A Nischal
Arya Sawant VI B Samvedan
Tanaya Moghe VI C Srujan
Aarya Mundle  VI B Samvedan

 

Uniqverse BCG Inter School Poetry Writing Competition  2016-17
Name Std/ Div House Certificate
Nidhi Upadhyay VII C Abhay 2nd Prize

 

IIO Results
Name  Std/ Div House Medals Achieved
Krishna Menon Grade 6 Srujan Gold
Sharvari Mulay Grade 7 Abhay Gold
Dhruv Jain Grade 8 Nischal Gold
Krish Dalal IX B Abhay Gold                                    (Special Mention – Secured 5th Rank at National Level IIO)
Xhitij Choudhary X D Samvedan Gold
Yana Doshi VI B Nischal Silver
Pranav Salgaonkar VII C Samvedan Silver
Avi Mandavia VIII A Srujan Silver
Ishan Moondra IX B Abhay Silver
Bhargav Inamdar Grade 6 Nischal Bronze
Harshit Puralkar VII B Abhay Bronze
Tanvi Kamat VIII D Samvedan Bronze
Sushan Uchil IX C Samvedan Bronze

 

Ganit Prabhutva Examinatin (Level-1)
Name  Std/Div  House Rank
Tanvi Kamat VIII D Samvedhan 1st

 

SOF – 16th National Science Olympiad Results
Name  Std/Div  House Rank
 Diviyaj Bellare Grade 7 Nischal 1st
Dhruv Jain  Grade 8 Nischal  
Ishan Moondra IX B Abhay  
Saanvi Gudhekar VIIB Samvedan  
Krishna Menon Grade 6 Srujan 2nd
Rohitkumar Rout VIIIB Srujan  
Chinmay Naste IX B Abhay  
Ashutosh Raje VI A Srujan  
Riya Shetty Grade 7 Nischal 3rd 
Parth Mahamunkar VIII C Nischal  
Krish Dalal IX B Abhay  

 

Snap-Shots – BCG Inter School Photography Competition 
Name  Std/Div  House Rank
Arya Dhareshwar  X-A      Samvedan 2nd [Certificate + Souvenir]
Vidhi Patel IX  Nischal 3rd [Certificate + Souvenir]
Advik Nair  VIII D Srujan Special Mention [Certificate + Souvenir]
Rohan Arondekar  X A Samvedan Special Mention [Certificate + Souvenir]

 

Gandhi Smarak Nidhi, Mumbai and Mani Bhavan Gandhi Sangrahalaya
Elocution Std IX & X
Name  Std/Div  House Rank
Khushi Desai X  A Srujan Consolation
Radhika Kadam X  C Nischal Merit Card

 

Gandhi Smarak Nidhi, Mumbai and Mani Bhavan Gandhi Sangrahalaya
Group Singing Devotional Song Std. V – X
Name  Std/Div  House Rank
Nishit Shah X D Nischal 1st 
Siddhi Naik X B Srujan
Rhea Mehra X B Samvedan
Khushi Parekh X B Samvedan
Gautam Vashishtha X A Samvedan
Krish Dalal IX B Abhay
Prasham Shah IX C Abhay
Sahil Bhogale IX A Abhay
Rohan Arondekar X A Nischal
Arya Dhareshwar X A Samvedan

 

Gandhi Smarak Nidhi, Mumbai and Mani Bhavan Gandhi Sangrahalaya
Group Singing Devotional Song Std. V – X
Name  Std/Div  House Rank
English – Piano Player  Krish Dalal IX B Abhay Special Individual prize
Marathi-Tabla Player  Eshan Kamat IX C Nischal Special Individual prize
Dholak-Hetarth Mehta X D Abhay Special Individual prize
Harmonium- Kaushal Jadhav IX B Samvedan Special Individual prize

 

Bharat Ko Jano – Zonal Quiz Organised by Bharat Vikas Parishad on
Name  Std/Div  House Rank
Rohit Kumar Rout VIII B Srujan 3rd 
Avi Mandavia VIII A Samvedan

 

13th M R Pai Memorial Elocution Competition 
Name  Std/Div  House Rank
Gautam Vashishtha  X A Nischal 1st
Rohan Arondekar X A Samvedan 2nd
Helly Desai  IX C Srujan 3rd

 

Rwest Ward Science Exhibition 
Name  Std/Div  House Rank
Riddhi Joshi VII B Nischal 2nd
Saanvi Gudhekar VII B Samvedan
Monika Mistry VII B Abhay
Delisha Naik VII B Abhay

 

National Cyber Olympiad
Name  Std/Div  House Rank
Nikhil Parkar  VI C Srujan 1st + Certificate
Krishna Menon VI D Srujan Medal of Excellence Certificate
Sharvari Mulay  Grade 7 Abhay 1st + Certificate
Rohitkumar Rout VIII B Srujan 1st + Certificate
Ishan Moondra  IX E Abhay  1st + Certificate

 

Math Concept Examination  
Name  Std/Div  House rank
Vedang Talekar VIII D Abhay A grade
Tanvi Kamat VIII D Samvedan  
Aryan Parte VIII D Srujan  

 

Oration- The BCG Inter-school Elocution Competition  
Name  Std/Div  House rank
Avi Mandavia VIII A Samvedan 1st
Aditi Nair VIII D Srujan  

 

Lok Gheet Song and Dance Competition organised by Bharat Vikas Parishad 
Name  Std/Div  House Place
Rohan Arondekar X A Nischal 1st
Gautam Vashishtha X A Samvedan
Sahil Bhogale IX A Abhay
Arya Dhareshwar X A Samvedan
Siddhi Naik X B Srujan
Khushi Parekh X B Samvedan
Antara Mulay IX B Srujan
Khushi Parekh X B Samvedan
Rhea Mehra X B Samvedan
Kaushal Jadhav IX B Samvedan
Eshan Kamat IX C Nischal

 

National Group Song and Sanskrit Group Song Competition organised by Bharat Vikas Parishad 
Name  Std/Div  House Place
Antara Mulay IX B Srujan 2nd
Khushi Parekh X B Samvedan
Nishit Shah X D Nischal
Sakshi Butala X C Nischal
Shreya Vora X B Nischal
Gaurangi Sawant X A Samvedan
Advik Nair X C Nischal
Bhagvat Chotalia X B Samvedan
Hetarth Mehta X D Abhay
Aarav Vashi IX B Srujan

 

 

RASHTRABHASHA EXAMINATION 
Name Std/Div House rank
Shriya Gaikwad VI C Abhay 1st
Tanvi Gadoya Grade 6 Samvedan 2nd
Dilsha Chudasama Grade 6 Abhay 2nd
Tanya Moghe VI C Srujan 3rd
Aditya Bangar VII D Nischal 1st
Bhavya Shah VII C Nischal 1st
Siya Aundhekar VII A Abhay 2nd
Harsh Kanakia VII A Nischal 2nd
Mitanshu Mehta VII C Abhay 3rd
Aaditya Kulkarni VIII D Nischal 1st
Anuja Bangar VIII B Nischal 2nd
Ayushi Shah VIII D Nischal 3rd

 

Mastermind BCG-Inter School Quiz Competition 
Name Std/Div House rank
Rohan Arondekar X A Nischal certificate
Gautam Vashishtha X A Samvedan certificate
Aakanksha Ghanekar X D Samvedan certificate

 

MAHARASHTRA TALENT SEARCH EXAMINATION 
Name Std/Div rank
Meet Parekh  X C District level

 

Microsoft Office Specialist Competition
Name Std/Div House Rank
Rohan Arondekar X A Nischal Qualified for the National Level
External Examinations & Competitions (2015-2016)
External Examinations & Competitions (2014-2015)
External Examinations & Competitions (2013-2014)
External Examinations & Competitions (2012-2013)